Академічна мобільність – можливість учасників освітнього процесу навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в іншому закладі вищої  освіти (науковій установі) на території України чи поза її межами (п.2 ч.1 ст.1 Закону України “Про вищу освіту”).

Ключовими аспектами академічної мобільності є надання права на участь у програмах академічної мобільності усім учасникам освітнього процесу; чітке визначення видів та форм академічної мобільності; закріплення принципу перезарахування отриманих кредитів на основі Європейської кредитно-трансферної системи (ЄКТС), зокрема шляхом порівняння змісту навчальних програм; збереження місця навчання та стипендії для студентів та місця роботи для працівників ВНЗ, які беруть участь у програмах академічної мобільності.

Цілі, завдання та загальні правила реалізації права на академічну мобільність повинні відповідати основним принципам Спільної декларації міністрів освіти Європи “Європейський простір у сфері вищої освіти”, вчиненої у м. Болоньї 19 червня 1999 р. (Болонська декларація).

Основні цілі академічної мобільності

 

  • інтеграція України в Європейський простір вищої освіти та Європейський дослідницький простір;
  • обмін передовими практиками та досвідом у сферах освіти і науки;
  • модернізація системи освіти;
  • цифровізація навчання та управління;
  • підвищення якості освіти та ефективності наукових досліджень;
  • підвищення конкурентоспроможності освітньо-наукової спільноти України;
  • розвиток професійних навичок та особистісних якостей учасників академічної мобільності;
  • поглиблення співробітництва з міжнародними партнерами у сферах освіти і науки;
  • підтримка соціальних, економічних, культурних взаємовідносин та зв’язків з іншими країнами.

Підстави академічної мобільності

               Право на академічну мобільність може бути реалізоване на підставі:

  • міжнародних урядових договорів про співробітництво в галузі  освіти і науки;
  • договорів між закладом вищої освіти та іноземними організаціями-партнерами чи їхніми структурним підрозділами;
  • договорів між закладом вищої освіти та українськими організаціми-партнерами чи їхніми структурними підрозділами;
  • міжнародних грантів, проектів і програм, запрошення, які надійшли від закордонних організацій-партнерів;
  • з власної ініціативи учасника освітнього процесу, підтриманої керівництвом закладу вищої освіти, на основі індивідуальних запрошень.

Види і форми академічної мобільності

Основними видами академічної мобільності в Україні є:

а) ступенева мобільність — навчання у ЗВО, відмінному від постійного місця навчання учасника освітнього процесу, для здобуття ступеня вищої освіти, що підтверджується документом (документами) про вищу освіту або про здобуття ступеня вищої освіти від двох або більше вищих навчальних закладів;

б) кредитна мобільність — навчання у ЗВО, відмінному від постійного місця навчання учасника освітнього процесу, для здобуття кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи та / або відповідних компетентностей, результатів навчання (без здобуття кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи), які будуть визнані у виші постійного місця навчання вітчизняного чи іноземного учасника освітнього процесу.

Формами академічної мобільності учасників освітнього процесу, що здобувають освітні ступені молодшого бакалавра, бакалавра, магістра та доктора філософії у вітчизняних ЗВО, є:

а) навчання за програмами академічної мобільності;

б) мовне стажування;

в) наукове стажування.

Найпопулярнішою програмою студентських обмінів є програма Еразмус+. Програма фінансується Єврокомісією і надає можливість протягом семестру (інколи двох) абсолютно безкоштовно реалізувати академічну мобільність в одному із європейських ЗВО-партнерів ЧДТУ. Також академічна мобільність може відбуватись в рамках діючих міжнародних проєктів ЧДТУ.

Інструменти реалізації академічної мобільності

Студенти мають можливість взяти участь у великій кількості різноманітних програм академічної мобільності. Для пошуку відповідної програми можна скористатися сайтами посольств, стипендіальних фондів, служб академічних обмінів, освітніх організацій та ін. Можна, наприклад, скористатись такими програмами академічного обміну як Global UGRAD (США), Fulbright Graduate Student Program (США), «Mevlana» (Туреччина), Erasmus+ (ЄС) тощо.

Також можна знайти цікаві проекти на сайтах освітніх організацій і програм British Council UkraineФранцузького інституту в УкраїніІталійського інституту культури в КиєвіKyiv Educational Advising Centre та ін.

Залишились запитання? Звертайтесь:

Інформаційний центр ЄС, кафедра фінансів, ауд. 705/1. Е-mail: [email protected]